Lazurit Dental Clinic Lazurit Dental Clinic Lazurit Dental Clinic Lazurit Dental Clinic Lazurit Dental Clinic
Czech Republic, Prague

Lazurit Dental Clinic

Review score
1 patient review
3.0
2013
foundation year
2
doctors

About Lazurit Dental Clinic

Clinic Lazurit is modern dental clinic, located in Prague, which offers a wide range of dental services, has a unique advanced equipment and highly qualified staff.

Prices for diagnosis and treatment

Dental Treatment
Diagnostics
CT of the mandible
$82
Consultation with a dentist
$32
PFM dental crown
Price on request
Panoramic X-ray
Price on request
Show all
Treatment
Dental Implant
$816 - $979
Dental treatment with sedation
$13
Prosthesis of a tooth
Price on request
Aesthetic temporary prosthesis
Price on request
Beyond Whitening
Price on request
Composite Veneer
Price on request
In-Kone Tekka Dental Implants
Price on request
Show all
All reviews on treatment at Lazurit Dental Clinic
3.0
1 patient reviews

Your trust is our top concern, so these reviews are from real people like you. We collect feedback only from our customers after getting medical services in the facility booked via Bookimed.com.

We publish both positive and negative reviews for you to make the best choice. Each review is moderated for compliance with Reviews & Comments Policy.

M
Mar 20, 2020
Reviewed on Google

U pana doktora vždy perfektní a profesionální přístup. Vše vysvětlí, vyfotí, ukáže. A také vyslechne problém. Provedení kompozitních plomb úplně na jiném levelu, než v jiných zařízeních, kde jsem měl tu zkušenost. Za sebe mohu jedině doporučit!

C
Mar 18, 2020
Reviewed on Google

Naprosto skvělé pracoviště. Veškerý personál je velice milý, příjemný a ochotný. Ošetření je vždy perfektní a profesionální. Jinam už bych nešla.

Φ
Feb 16, 2020
Reviewed on Google

Thank you for your excellent work

H
Feb 8, 2020
Reviewed on Google

Pravidelně chodím na dentální hygienu a vždy jsem byla velice spokojená. Spokojená i má paní zubařka.

H
Feb 7, 2020
Reviewed on Google

Dr. Sopivnyk is a great professional, and discharged his dental nurse Kate high quality work. I recommend a visit to the dentist the best in Prague!

P
Feb 6, 2020
Reviewed on Google

kvalitní a profesionální péče

F
Feb 5, 2020
Reviewed on Facebook

Thank you for your excellent work

O
Feb 4, 2020
Reviewed on Facebook

I am pacient since 2014 and I am very satisfied with professionalism of every member of the team.

J
Jan 29, 2020
Reviewed on Google

Vynikající kvalita, velmi milý a ochotný personál.

J
Jan 17, 2020
Reviewed on Google

Pan doktor mi velice pomohl, byla to narocna a dlouhodoba prace, ale vysledek je skvely. Peclivy, profesionalni pristup. Na recepci take vzdy vse bez problemu. Na kliniku uz chodi i manzelka a doporucujeme ji dale. Rodina Zednikova

S
Dec 22, 2019
Reviewed on Google

Great and very knowledgeable dentist. Had a toothache while traveling to Prague, went to the clinic, everything was resolved quickly.Thumbs up!

A
Dec 22, 2019
Reviewed on Google

Everything is perfekt. Thank you very much Vladimir Sopyvnik . Many greetings from Germany.

Т
Dec 20, 2019
Reviewed on Google

Highly recommend Dr. Sopivnyk and his team. Very helpful and professional service. All tooth issues were resolved without any problem.

N
Dec 12, 2019
Reviewed on Google

Naprosto perfektní lidski a profesionální přístup od pana doktora. Dělala jsem keramický fazety a úplně spokojená s prací. Pri práci naprosto klid. Za mě 5 hvězdiček a můžu všem doporučit.

Z
Dec 11, 2019
Reviewed on Google

Úžasný přístup, skvělá péče, pěkné prostředí. Opravdu velmi mile a naprosto profesionální zubaři. Vřele doporučuji

A
Dec 5, 2019
Reviewed on Google

Naprostá spokojenost, příjemné prostředí. .... Vysoká kvalita služeb !

E
Dec 2, 2019
Reviewed on Google

Velmi profesionální přístup, bezbolestně a na vyšší úrovni.

П
Dec 1, 2019
Reviewed on Google

The clinic is clean, sterile, everyone looks neat, really liked it🔝 Excellent quality, I do not mind the money for such work. For the second year now I have been treating their teeth and will only go to them. Kind and tidy doctors. I searched for a long time where to treat my teeth and the first time I got to this magnificent clinic. I advise everyone to be treated there. Dr. Vladimir Sopivnyk is an attentive, qualified and very experienced doctor: delicate and neat. In a word, a professional in his field 😁 The most important thing in oral hygiene is that you do not tear your mouth apart, do everything carefully, make sure that it does not hurt. For excellent treatment only to them👍🔝

A
Nov 28, 2019
Reviewed on Google

Great clinic. Very friendly staff. Service and attitude towards patients are beyond praise. Special thanks to Dr. Vladimir Sopivnyk, this is the best dentist whom I had to be treated.

Е
Nov 28, 2019
Reviewed on Google

Mila a ochotná recepce. Kamarádky a profesionální přístup pana doktora. Do této kliniky ráda se vrátím na další zákrok. Všem doporučuji!

K
Nov 22, 2019
Reviewed on Google

Dr. Vladimír je nejlepsi co setkalo moji zuby! Všechno pečlivě pod mikroskopem udelal a úplně bez bolesti! Doporučuji!

А
Nov 5, 2019
Reviewed on Google

Velmi šikovný zubař Vladimír Sopyvnik, jsem naprosto spokojena s jeho přístupem a kvalitou. Léčila jsem u něho 4 zuby s kazem a jedno přelečení kanalu, včetně instalace korunky, vše perfektně. Doktor dává si záležet na každé maličkosti, je v práci perfekcionista a je to vidět na výsledcích. Rozhodne doporučuji.

W
Oct 29, 2019
Reviewed on Google

I go to this clinic constantly (I live in Slovakia). All good. Very nice staff, high quality dentists. I advise everyone.

N
Jun 25, 2019
Reviewed on Google

Tuto kliniku jednoznačně nedoporučuji. Sestra nepříjemná, neochotná cokoli vysvětlit, jen mi oznámila, ze s moji pojišťovnou nemají smlouvu a tak se na mě pan doktor jen podívá o co se asi jedna, to ze budu za to podívaní něco platit se nezminila, místo toho měla telefon nahlas a volala nějakou linku. Věděla jsem jasne co mi je, bolela mě 8ka a zánět. Poté mi pan doktor řekl to samé, nicméně jsem tam byla asi minutu, kdy jsem otevřela ústa, řekl mate zánět a zase zavřela. Řekl mi, ze mě posle do nemocnice na extrakci. Na jiné klinice mi, ale ovšem vysvětlili, ze pokud je zánět má doktor napsat antibiotika, což pan doktor neudělal a po léčbě se uvidí co dal. Za 1 minutu jeho času a selhání si uctoval 500,- !! Bez receptu a rentgenu. Už nikdy více, to raději Artstom!

T
Jun 3, 2019
Reviewed on Facebook

Fantastic dentist. When I come for 8th tooth removal drinking energy drink, and told the doctor it is 3rd one since morning, he has not collapsed, did not kick me out, and managed to remove the tooth :-) I was amazed with the equipment they have including 3D rentgen, which they have used in this case to see if there are no nerves near roots of the 8th, so they don't get damaged. I have never got such great service anywhere.

M
Oct 31, 2018
Reviewed on Google

Dnes první návštěva a velká spokojenost. Jel jsem "až" z Kladna, protože na Kladně mají všichni stomatologové obsazeno a musím říct, příjemná zkušenost, stálo to za to. Personál, včetně p.doktora velmi příjemný, všechno ochotně vysvětlil. Jediné minus, za které však zřejmě nemohou je, že jim pojišťovna krom základní péče, nic moc neproplácí, např.čištění zub.kamene musí zaplatit pacient. Prý kvůli použití nadstandardních prostředků, čemuž ale věřím, vybavení mají na první pohled nadstandardní. Takže za sebe 5*

N
Feb 3, 2018
Reviewed on Google

Great dentist with great customer careI have been to this practice many times already to treat parodontitis and some fillings. The dentist which I am seeing is very kind, always explains to me what she is doing, how it's going to feel and what I can expect. I am happy with the approach. I really feel taken care of and very well looked after.Staff at the reception are really helpful and always tried to find early appointments for me so that I wouldn't miss a day's work.Great customer care and very transparent, with no surprises with the costs (hard to find a dentist like this!) I recommend them they were efficient and caring and just great overall.Hulya

D
Dec 19, 2017
Reviewed on Google

Jsem velmi spokojena s zubaři a službou. Zařízení jsou velmi moderní a zubaři jsou velmi profesionální. Vysvětlují vám s velkou trpělivostí všechny procesy. Velice doporučuji kliniku Lazurit! Dobrá práce!

И
Nov 29, 2017
Reviewed on Facebook

Professionals are 100%! Many thanks to the specialist dentist Doctor Vladimir !!! All at the highest level! I will definitely recommend kliniky "Lazurit" to my friends. Qualitatively, professionally, affordable! I wish you prosperity, success and satisfied customers! Thanks.

P
Mar 18, 2017
Reviewed on Google

Za těmito skvělými zubaři dojíždíme celá rodina a dokonce se i těšíme. Nikdy nemusíme čekat hodiny, vše s námi konzultují, používají moderní technologie, člověk se cítí bezpečně a že je opravdu v rukou pečlivých profesionálů. Kdybychom objevili kliniku Lazurit dříve, ušetřili bychom pár tisíc za opravy zubů, které pokazili předchozí zubaři... Tak jen doufám, že teď nezačne čekárna praskat ve švech, až se to rozkřikne více. Děkujeme :)

D
Mar 2, 2017
Reviewed on Facebook

Naprostá spokojenost ! Pan doktor Siedakov je naprosto skvělý a návštěva zubaře již není nepříjemná záležitost ... už nikdy jinam.

K
Nov 29, 2016
Reviewed on Facebook

hezké a příjemné prostředí, na kolik hodin jsem byla objednána tak jsem vešla do ordinace, paní doktorka vše vysvětlila, velice odborný přístup, ošetření bez bolesti

G
Nov 27, 2016
Reviewed on Facebook

Vynikající kvalita, velmi milý a ochotný personál 👍

O
Sep 6, 2016
Reviewed on Google

Na stránkách napsáno že extrakce zubu je hrazena pojišťovnou. Což neodpovídá realitě. Chtějí 2.500 za zákrok. Za lež jenom 1 hvezdicka.

N
Jun 10, 2016
Reviewed on Google

Great services, nice and clean place, staffs are very kind and helpful

A
Mar 19, 2016
Reviewed on Google

Good location- near metro. Didnt have to wait for making appointments:))

Z
Feb 17, 2016
Reviewed on Facebook

Vynikající dentální hygiena, přístup i služby jsou bezkonkurenční. Mohu jen doporučit, ráda se vrátím!

About

Updated 29.11.2022

Czech Republic, Prague

The clinic was founded in 2013 in order to provide their patients all kinds of high-quality dental care.
Services are provided by the clinic:

  • Prevention and Care;
  • Health and teeth whitening;
  • Cosmetic dentistry;
  • Installation of implants, crowns, bridges;
  • Stomatological surgery;
  • Endodontics (root canals treatment).

Lazurit is equipped with modern equipment that meets the latest advances in dentistry: binocular glasses Carl Zeiss, surgical microscope OPMI pico, Dental Digital X-Ray Systems: 3D Cone Beam, whitening system Beyond Polus, Apex-Locator-Controlled Handpieces Using a NiTi Rotary System.

Found mistake? Write to us

K Červenému vrchu 844/2a, 160 00 Praha 6, Czechia
Bookimed in media